Lófajták Sportlovak: nemes vérű lovak: Lovas sportok Díjugratás: a lóval való ugratás. A verseny időre és hibapontra megy. 1 rúd leverése 4 hibapont A lovaknak szükségük van támpontokra a helyes magasságbecsléshez, a köztes rudak ezt a célt szolgálják. A csengő a csengő különböző információval szolgál a versenyzőknek: -a következő versenyző készüljön a pályára lépésre; -startjel; -állj jel; engedély az újraindításra; -diszkvalifikáció (hosszú csengetés) ooooooOoooooOoooooOoooooOoooooOoooooOoooooOoooooo Díjlovagló vizsgák (díjlovaglás) rövid gyakorlatok összességéből állnak, ,mindegyikre maximum 10 pontot lehet adni 10= kitűnő 9= nagyon jó 8= jó 7= elég jó 6= kielégítő 5= elégséges 4= elégtelen 3= elég rossz 2= rossz 1= nagyon rossz 0= nem teljesített Lóversenyzés: A lovak rajtgépből indolnak. Majd elkezdenek nagyon gyorsan vágtázni. Több kört is futhatnak. Általában gyors telivér lovakat használnak. A leggyorsabb ló nyer... Military: Egyszóval terepverseny. A lovasoknak farönkökön, vizesárkokon... kell átugratniuk. Igazi sportlovakra van oda szükség.::::...::...:...:::::..:...:.. Díjlovaglás: A ló és lovasa különböző lépéseket mutat be. Nagyon kemény mutatványokat látunk ,melyek elsőre könnyűnek tűnhetnek. A lovas elegánsan öltözik.¤¤¤¤¤¤¤¤ Lovastorna: A versenyzők egy futószáron lépkedő lovon egyensúlyoznak, kézenállnak...stb. A nyergen kapszkodók vannak. Vadászlovaglás A lovasok kutyákkal (kopókkal) lóháton vadásznak.Gyors magabiztos... lóra van szükség, aminek van ugrógyakorlata( és persze jól ugorjon) van. Amelyik ló ijedős, makacs vagy lusta, nem való vadászlónak. Dámalovaglás Az előkelő hölgyek szoknyában lovagoltak. Vadászatokra jártak. A dámalovaglás során is végrehajthatók bizonyos díjlovaglási feladatok. A dámanyerget régen is használták vadászatokon, így teljesen alkalmas kisebb akadályok leküzdésére. Egyre kedveltebb időtöltés a hölygyek körében. Westernlovaglás: Ez a fajta lovaglás a marha-tenyésztésből indult ki, ahol a cowboyok ,,terelték" a marhákat... néhány érdekesség: A junior (kezdő) ló lovaglása: A kezdő, tapasztalatlan junior ló lovagláskor a szárakat két kézben tartják, és a kezek közvetlenül a nyeregszarv felett vannak Rollback: A rollback hirtelen megállást vágtából, majd 180 fokos fordulat és vágta az ellenkező irányba,. Fontos, hogy ennek a gyakorlatnak minden eleme gyorsan kerüljön vissza. Junior lovak: A junior ló 5 évnél fiatalabb. A versenyeken ezeket a lovakat bosallal vagy csikózablával lovagolják. A junior lovak lovasai mindkét kezükkel foghatják a szárakat. Senior lovak: A senior ló 6 évnél időseb. A versenyeken feszítőzablát használnak a lovasaik, és csak az egyik kezükben tarthatják a szárakat. Magyarországon: A csikósok: A pusztákon lovakat tereltek...stb: A csikósok még ma is az ősi öltözékben és eszközökkel szerelik a lovat A pusztaötös vagy Koch-ötös a bemutatókon a fő attrakció. ( a fenti kép) Jármódok: lépés: könnyű ügetés: könnyű vágta:
Holsteini:A holsteiniket hámoslovakként használták a XVII-XIX. században. A XIX.századtól azonban jó hátaslovakat akartak belőle tenyészteni. Kiváló ugrólovak, és dijlovaglásra is alkalmasak.
Trakehneni:Ősei Kelet-Poroszországban éltek a XIII. században,Eredetileg fogathúzásra használták, később arabbal és angol talivérrel keresztezve alakult át katonai hátaslóvá. Első osztályú ugróló, kiváló militaryra, de díjlovaglásra is alkalmas.
Hannoveri: Ezt a fajtát a XVIII.században tenyésztették ki. Holsteini ménekkel fedeztették a helyi kancákat, és az így létrehozott erős lovakat főleg mezőgazdasági munkára használták. Később trakehneivel és angol telivérrel tovább javították a fajtát, és első osztályú sportlovakat tenyésztettek ki.
Holland melegvérű: Ezt a fajtát a XX.században a gerderlandi és az a ngol telivér keresztezésével hozták létre.Valószínüleg a világ legsikeresebb sportlófajtája. Erős, atletikus testalkatú, ugyanakkor nyugodt vérmérsékletű lovak.
Gelderlandi: Ez a fajta a hollandiai Gelder vidékről származik, ahol a XIX. század óta tenyésztik. A gelderlandit régen főleg kocsilóként használták, de befogták könnyebb mezőgazdasági munkára is. Sőt, ha kellett, hátaslóként szolgálta a gazdáját. Ősei között találjuk az oldenburgit és az angol telivért.
Agol telivér: Ezek a lovak a leggyorsabbak a világon. Angliában tenyésztették ki a XVII-XVIII.században. Az angol kancákat arab ménekkel -Darley Arabian, Godolphin Arabian és Byerley Turk nevű ménesekkel- keresztezték. Az angol telivér tökéletes versenyló. Nagy hatással volt a napjainkban is nélkülözhetetlen a fajták kialakításában világszerte. A magyar lótenyésztésben is fontos szerepet játszottak. Kitűnő hátaslovak, és minden lovas szakában jeleskednek.
Arab telivér: Az arab ló az egyik legerősebb és legszebb fajta a világon. Fontos szerepet játszott a világ valamennyi jelentősebb ló-és pónifajtájának kialakításában. Magasan tűzött fejéről és farkáról, elegáns megjelenéséről, valamint mozgásáról, ahogy szinte úszik a levegőben, azonnal felismerhető. Az arab ló nem nagyméretű, de erős és szívós. Magyarországon Bábolnán van a legnagobb tenyészete.
Berber: Az észak-afrikai Marokkóból származik, és a világ legrégebbi lófajtái közé tartozik. Nem túl tetszetős ló, de megbízható, szívós, és kitűnő az álló képessége. rövid távon nagy sebességre képes.
Doobd át a szíved az akadályon a ló utána ugrik és lovagolj utána.
ooooooOoooooO
ooo
ooo
ooo
ooo
ooo
¤¤¤¤¤¤¤¤
:..::...::::.
:)
speciális patkó a slidling stophoz
a csikósok a karikásukkal tisztelegnek.
A csikósoknál a vágta közben használt karikás(ostor) még ma is a lóterelés egyik hatásos eszköze.